Na pewno nie raz zastanawiałeś się jakby wyglądał współczesny świat handlu, gdyby nie kody kreskowe. Wyobraź sobie teraz na przykład ogromny hipermarket, gdzie mamy dziesiątki, jak nie nawet setki tysięcy różnych produktów. Sklasyfikowanie tego w jedną bazę danych wbrew pozorom nie byłoby łatwym zadaniem. Ciężko sobie także wyobrazić sytuację, gdzie każdy sklep musi ręcznie naklejać na każdy wykładany produkt jakiś wewnętrzny numer identyfikacyjny, który pozwala jednoznacznie określić danych produkt przy kasie i wycenić go zgodnie z aktualnie obowiązującą dla niego ceną. Rozwiązanie tego zawiłego problemu okazało się prostsze niż mogłoby się nam wydawać.Zwykły kod kreskowy…tak niewiele, a jednak tak wiele pozwoliło zrewolucjonizować świat handlu. Kod kreskowy to nic innego jak zestaw czarnych i białych kresek, które w odpowiedniej grubości stanowią swego rodzaju zapis podstawowych informacji o danym produkcie. Do ich odczytu służą nam skanery kodów kreskowych. Są to urządzenia elektroniczne, które odpowiednio przetwarzają zeskanowane kody, porównują je z informacjami zawartymi w bazie danych i podają informacje chociażby o cenie, nazwie czy ilości sztuk na magazynie.
Kody kreskowe wydają się być bardzo nowym rozwiązaniem, ale jednak nic bardziej mylnego. Po raz pierwszy pojawiły się one bowiem w roku 1948. Naturalnie wtedy skanery kodów kreskowych nie były elektroniczne, a sama idea kodów przeszła wiele modyfikacji, jednak podstawowa forma wyglądu takiego kodu absolutnie się nie zmieniła.
Z założenia system miał być uniwersalny, czyli rozpowszechniony na całym świecie. Praktyka nie do końca okazała się jednak taka idealna. Kody kreskowe szybko podzieliły się na wersję amerykańską oraz europejską. Oczywiście z biegiem czasu doprowadzono jednak do ujednolicenia tego systemu i tak narodził się kod EAN, który znany i stosowany jest na całym świecie po dziś dzień. Wszystkie Skanery kodów kreskowych przygotowywane są pod ten kod, a jego ujednolicenie znacząco ułatwiło handel produktami nie tylko w regionach, ale także pomiędzy całym światem. To naprawdę ogromny wynalazek, którego jednak bardzo często się zwyczajnie nie docenia.